To Was zaszokuje na pewno! Któż to jest ta królowa w zbroi, z mieczem w ręce i siedząca na białym stającym dęba koniu? To nie Wonder Woman. To Matka Boska! Jedyna na świecie Matka Boska Wojowniczka. Gdzie? No jak to gdzie? Na Sycylii!

Legenda, historia, religia i folklor wymieszane w równych proporcjach i tak powstaje „ambrozja” dla tłumu. W ostatnią sobotę maja wierni i turyści gromadzą się wokół Matki Boskiej Wojowniczki na białym koniu. Na ulicach już od rana kiermasze, stoiska, przekrzykiwania i ogólna atmosfera wyjątkowego wydarzenia. Wieczorem wszystko cichnie, znikają stragany i zaczyna się teatralne przedstawienie w strojach z epoki, upamięniające zdumiewające wydarzenie z 1091 roku ukazujące decydującą bitwę między Normanami a panującymi na Sycylii Muzułmanami. Kiedy przytłaczjąca potęga nieprzyjaciela napierała na wycofujących się Chrześcijan, nagle, na białym koniu ukazała się Matka Boska z mieczem w ręce i w zbroi. To właśnie Ona siała terror na około, zabijając wytrwale niewiernych. Walczyła niezmordowana do końca aż wrogowie wycofali się i zaczeli uciekać… I wtedy znikła. Zbrojne starcie między nierównymi liczebnie wojskami nagle zakońzyło się zwycięstwem słabszych, zwycięstwem wiary! Książę Roger kazał wybudować zakon na cześć Matki Boskiej Wojowniczki, gdzie przechowywany jest do dziś kamień, na którym odciśnięte jest kopyto końskie, a legenda podaje, że jest to odcisk kopyta białego konia, którego dosiadała Matka Boska.

I tak od setek lat ma miejsce spektakl upamiętniający to cudowne wydarzenie, a posąg Matki Boskiej na białym koniu, który przez cały rok stoi w kościele, wynoszony jest na główny plac i tłumy składają mu hołd wśród oklasków, krzyków i modlitwy. Czy to tylko legenda czy też prawda historyczna, dzisiaj już nikt nie wie, ale czy to ważne? Ważnym jest, aby się dobrze bawić przy każdej okazji. Jaka szkoda, że nasze polskie pielgrzymki nie przyjeżdżają tego zobaczyć. Wiara ma różne oblicza, ale tylko na Sycylii szczególny dar wyobraźni i wrodzona „teatralność” mieszkańców może wspiąć się na szczyty absurdu i ukazać Matkę Boską jako amazonkę i okrutną wojowniczkę (na białym koniu, a jakże!). Zapraszam na Sycylię oglądać to wydarzenie (telefon kontaktowy znajdziecie na dole strony pod tym wpisem). Nam smutnym i pompatycznym Polakom przydało by się trochę humoru, który z pewnością poprawią też ciastka w kształcie arabskiego turbanu wypiekane na tą okazję przez lokalnych cukierników. Wielkie pączki nadziewane kremem z sera ricotta są po prostu pyszne!

Teresa Nawara